Mäta prieporná a jej všestranné použitie

26.05.2019

Už nám pomaly začínajú vyššie teploty a niektorí z nás ich nemajú veľmi radi (ako ja). Vtedy minimalizujem pobyt na silnom slnku a natieram sa opalovacím krémom ako to len ide. Môj letný rituál zahŕňajú aj vlažné sprchy a kúpele, zatiahnuté závesy, prírodný deodorant, ventilátor. Ako si ešte dopomôcť schladiť sa? 

Mäta prieporná v lete 

Za mňa je peppermintka, alias mäta prieporná, top olejček v lete. Prečo? Lebo mi pomáha schladiť sa :) Či už si robím obklad okolo krku s uterákom, ktorý som predtým ponorila do vody s mätou, alebo ho difúzujem v miestnosti, prípadne v kabelke nosím malý rozprašovač s mätovou vodou. 

Mäta toho dokáže ale omnoho viac. Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si 23 použití mäty priepornej.

Veda skúma účinky mäty

Esenciálny olej z mäty piepornej sa používal po tisíce rokov v starovekom Grécku, Egypte a Ríme pre svoje ozdravujúce účinky. Účinky mäty sa začali opätovne skúmať a v súčasnosti máme mnoho zaujímavých vedeckých výskumov. ( 1

Hlavnou zložkou mäty je menthol, ktorá je predmetom rozsiahlych štúdií. Dokáže nám byť podporná pri nasledovných záležitostiach:
- Trávenie
- Bakteriálna infekcia
- Zápaly
- Únava
- Bolesti svalov
- Zápcha
- Alergie
- Bolesti hlavy
- Zápach z úst

Ako vidíte, mäta je extrémne všestranný olej a ponúka nám množstvo benefitov. Odhaľte spolu so mnou jednotlivé spôsoby ako tento olej použiť s cieľom posilniť váš zdravý životný štýl. 😊

23 pôsobov použitia a účinkov mätového esenciálneho oleja


1. Prispieva k zvýšeniu energie

Keď potrebujete dobiť energiu, tak namiesto pitia energetických drinkov, dajte šancu mätovému esenciálnemu oleju. Štúdie dokazujú, že tento esenciálny olej zlepšuje úroveň fyzickej a mentálnej energie a výkonnosti len 5 minút po jej užití. ( 2 ).

 • Ako používať: Inhalujte vôňu mätového oleja priamo z fľaštičky alebo z dlaní rúk, prípadne nakvapkajte pár kvapiek mätového esenciálneho oleja do difúzera a inhalujte počas dňa. Pri užívaní vnútorne, pridajte jednu kvapku mätového esenciálneho oleja do veľkého pohára a vypite. 
 • POZNÁMKA: Pokiaľ píšem o vnútronom užívaní olej, platí to PRE OLEJE doTERRA, nakoľko sú TERAPEUTICKEJ KVALITY.

2. Prispieva k zbaveniu sa lupín

Mäta má antimykotické (protiplesňové) a antibakteriálne účinky, čo môže byť nápomocné pri odstraňovaní lupín ( 3 ).

 • Ako používať: Pridajte 2 kvapky do vášho prírodného šampónu a vmasírujte si ho do pokožky hlavy.

3. Prispieva k uvoľneniu bolesti svalov

Mentol, ako jedna zo zložiek mätového esenciálneho oleja, má významné protizápalové, antispazmodické a bolesť-utlmujúce účinky. Zo štúdií vyplýva, že tento esenciálny olej môže prispieť k zníženiu bolesti svalov a zníženiu zápalu, pričom zároveň zvyšuje prah bolesti. ( 4 ).

 • Ako používať: Zrieďte polievkovú lyžicu rastlinného oleja (napr. kokosového) s pár kvapkami mätového esenciálneho oleja a nanášajte túto zmes na bolestivé svaly viackrát počas dňa.

4. Prispieva k zmierneniu bolesti kĺbov

Vyššie spomenuté účinky mentolu môžu taktiež pomôcť pri zmierňovaní bolesti kĺbov pri nanesení povrchovo ( 5 ).

 • Ako používať: Zrieďte polievkovú lyžicu rastlinného oleja (napr. kokosového) s pár kvapkami mätového esenciálneho oleja. Odoberte trochu z tejto zmesi, pošúchajte si to v dlaniach na zahriatie a viackrát denne nanášajte na postihnuté miesto.  

5. Prispieva k zníženiu chuti do jedla

Zo skúseností mnohých ľudí vyplýva, že užívanie mätového esenciálneho oleja prispieva k zníženiu apetítu a v dôsledku jeho užívania sa cítime zasýtení rýchlejšie.

 • Ako používať: Dajte pár kvapiek do difúzera pred jedlom, alebo zrieďte pár kvapiek v rastlinnom oleji a potrite si hrudník. Prípadne jednu kvapku do vody a vypite.

6. Prispieva k zníženiu alergií

Mätový olej môže byť rovnako nápomocný pri alergiách, dôsledkom ktorých vzniká zahlienenie alebo kašeľ, dokáže ich rozpúšťať ( 6 ).

 • Ako používať: Difúzujte tento olej v difúzeri spolu s eukalyptovým esenciálnym olejom počas dňa aj noci.

7. Prispieva k upokojeniu vyrážok a svrbenia

Štúdie ukazujú, že chladiace a protizápalové vlastnosti mätového esenciálneho oleja môže pomôcť upokojiť svrbenie pokožky spôsobeného uštipnutím hmyzu alebo pri alergii na brečtan ( 7 ).

 • Ako používať: Zrieďte 2 kvapky mätového esenciálneho oleja s rastlinným olejom a rozotrite na postihnutú oblasť.

8. Pôsobí ako repelent proti hmyzu

Esenciálne oleje boli po tisíce rokov využívané ako prirodzený repelent proti hmyzu. Mnohé z prchavých zložiek esenciálnych olejov sú pre hmyz neznesiteľné.

 • Ako používať: Pre odpudenie škodcov z vášho tela (ako napr. komárov), zrieďte pár kvapiek mätového esenciálneho oleja s pár kvapkami rastlinného oleja a natrite na všetky odhalené časti tvojho tela. Na odpudenie hmyzu vo vašej domácnosti, pridajte pár kvapiek mätového oleja do vášho prírodného čistiaceho prostriedku na dlážku alebo prírodného čistiaceho prostriedku na kuchynskú linku, prípadne difúzujte v celej domácnosti.

9. Prispieva k upokojeniu akné

Viaceré antibakteriálne zložky mätového esenciálneho oleja pomáhajú redukovať množstvo baktérií nachádzajúcich sa na našej pokožke ( 8 ). Zároveň má mentol chladiace účinky, čo môže pomôcť znížiť zápal pri bolestivom cyctickom akné.

 • Ako používať: Zmiešajte kvapku mätového esenciálneho oleja s napr. jojobovým olejom a naneste na postihnutú oblasť 2x denne.

10. Prispieva k znižovaniu bolesti hlavy

Výskumy ukazujú, že mäta má významné relaxačné a bolesť-utlmujúce účinky vo vzťahu k bolesti hlavy ( 9 ).

 • Ako používať: Zmiešajte 2 kvapky mätového oleja s rastlinným olejom a naneste na spánky. Ak má vaša bolesť hlavy skôr povahu napätia/tlaku v hlave, ktoré vychádza z krčnej oblasti, vmasírujte si olej do oblasti ramien a krku.

11. Podporuje rast vlasov

Štúdie dokazujú, že masírovaním mätového oleja do pokožky hlavy môže dôjsť k posilneniu rastu vlasov ako aj štruktúry vlasov ( 10 ).

 • Ako používať: Pridajte pár kvapiek mätového esenciálneho oleja do vášho prírodného šampónu a počas sprchy vmasírujte do pokožky hlavy.

12. Pomáha pri zmierovaní syndrómu dráždivého čreva a nadúvaní

Mätový esenciálny olej je jeden z najlepších prírodných prostriedkov pri ťažkostiach so syndrómom dráždivého čreva. Vedci sú presvedčení o jeho schopnosti upokojiť stenu žalúdka, ako aj schopnosti prispieť k zníženiu zápalu v rámci tráviaceho traktu ( 11 ). Štúdia rovnako hovorí o tom, že mätový esenciálny olej má skvelé účinky pri bolestiach brucha alebo pri rôznych druhoch tráviacich ťažkostí, ako napr. aj nafukovanie ( 12 ).

 • Ako používať: Pre vnútorné užívanie sa odporúča v rastlinnej kapsulke zmiešať 1 kvapku mätového esenciálneho oleja s rastlinným olejom a zapiť dostatočným množstvom vody. Pre povrchové užívanie sa odporúča zmiešať pár kvapiek mätového esenciálneho oleja s rastlinným olejom a naniesť na oblasť brucha.

13. Prispieva k zníženiu nevoľnosti/pocitu na zvracanie

Mätový esenciálny olej môže byť nápomocný pri potláčaní pocitu nevoľnosti alebo pocitu na zvracanie. Štúdie dokazujú, že u pooperačných pacientov, ktorým bol podaný mätový olej, došlo k výraznému zníženiu pocitov nevoľnosti ( 13 ).

 • Ako používať: Užite 1 alebo 2 kapsule naplnené kvapkou mätového esenciálneho oleja a rastlinného oleja pri vzniku symptómov.

14. Prispieva k osvieženiu dychu

Mäta je ingredienciou v mnohých zubných pastách a ústnych vodách z rozumného dôvodu. Nielen že úžasne vonia, ale má aj významné antibakteriálne účinky, ktoré pomáhajú osviežiť dych ( 14 ).

 • Ako používať: Používajte zubnú pastu s čistým mätovým esenciálnym olejom. Môžete si taktiež vyrobiť vlastný sprej pre svieži dych kombináciou pár kvapiek mätového oleja s vodou do fľašky so sprejovým nástavcom (fľašu odporúčam kovovú alebo sklenenú, vzhľadom na silu olejov, ktoré dokážu rozpúšťať plast).

15. Prispieva pri zbavovaní sa mykózy/plesní na nechtoch nôh

Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam, mätový esenciálny olej je excelentný pri ťažkostiach s plesňami na nohách ( 15 ).

 • Ako používať: Aplikujte 1-2 kvapky 2x denne na postihnuté miesto a zo začiatku odporúčam aj riediť nejakým rastlinným olejom.

16. Je skvelým pomocníkom pri bakteriálnych infekciách

Štúdie dokazujú, že mätový esenciálny olej je efektívny pri ťažkostiach až pri 22 druhoch baktérií a plesní, v dôsledku čoho, je tento olej skvelou voľbou pri infekčných ťažkostiach ( 16 ).

 • Ako používať: Pre vnútorné použitie postupujte podľa odporúčaní na flaštičke, resp. podľa brožúry Sprievodca. Nájdete v nej presné návody použitia k jednotlivým olejčekom, ako aj rady ako bezpečne oleje používať.

17. Môže byť nápomocná aj pri rakovine

Zo štúdií vyplýva, že mentol môže byť nápomocný aj pri blokovaní rastu rakovinových buniek, ako aj pri ochraňovaní tela proti jeho poškodeniu v dôsledku radiácie pri chemoterapii ( 17 ).

18. Prispieva k odstraňovaní stresu

Mätový esenciálny olej je obľúbeným olejom v aromaterapii pre jeho relaxačné a osviežujúce účinky. Štúdie ukazujú, že môže byť nápomocný v prípade rôznych nervových porúch a mentálnej únave, a zároveň môže byť skvelým pomocníkom pri odbúravaní enormného stresu ( 18 ).

 • Ako používať: Vdychujte mätový esenciálny olej z flaštičky kedykoľvek počas dňa pre zvýšenie energie a jasnosti, alebo dajte pár kvapiek tohto oleja do difúzera a inhalujte počas celého dňa.

19. Prispieva k zvýšeniu výkonnosti počas tréningu

Vedci zistili, že atléti, ktorí podporovali svoj výkon mätovým olejom, výrazne zvýšili parametre svojho výkonu, vrátane zlepšenia kapacity dychu ako aj úroveň okysličenia ( 19 ).

 • Ako používať: Pridajte 1-2 kvapky mätového oleja do 1 litra vody denne.

20. Prispieva k zmierneniu bolesti hrdla

Chladiace účinky mentolu môžu byť nápomocné pri upokojovaní bolestivého a zapáleného hrdla a súčasne môže pomôcť v "boji" s infekciou, ktorá bolesť v hrdle spôsobila ( 20 ).

 • Ako používať: 2 kvapky mätového esenciálneho oleja spolu s vodou môžete použiť ako kloktadlo, alebo pridajte pár kvapiek mätového oleja do hrnca s teplou vodou a naparujte sa.

21. Môže prispieť k prečisteniu upchatého nosa

Mätový esenciálny olej môže zlepšiť viaceré symptómy nádchy, ako nahromadenie hlienov v dôsledku jeho antibakteriálnych a protizápalových vlastností ( 21 ).

 • Ako používať: Difúzujte mätový esenciálny olej vo vašej domácnosti pokiaľ má niekto z jej členov chrípku s cieľom znížiť výskyt baktérií vo vzduchu ako aj s cieľom pomôcť danej osobe s upchatým nosom a zahlienením.

22. Prináša úľavu pri spálení slnkom

Vďaka chladivým a protizápalovým účinkom je tento olej vhodný na úľavu pri spálení slnkom.

 • Ako používať: Zmiešajte 2 kvapky mätového esenciálneho oleja s rastlinným olejom (prípadne aj aloe vera) a naneste si ho na postihnuté miesta.

23. Prispieva k "zostreniu" pamäte

Štúdie dokazujú, že mäta môže byť taktiež nápomocná pri zlepšovaní koncentrácie a sústredenia a zároveň zlepšiť pamäť, čo môže byť taktiež skvelou možnosťou pri riešení symptómov ADHD ( 22 ).

 • Ako používať: Zrieďte 2 kvapky mätového esenciálneho oleja s rastlinným olejom a naneste na hruď predtým ako začnete svoj deň. Alebo noste fľašku esenciálneho oleja so sebou a inhalujte olej počas dňa kedykoľvek sa potrebujete sústrediť.

Ako môžete vidieť, využitie mätového esenciálneho oleja je nekonečné. 😊Preto odporúčam rovnako aj mätu mať v každej domácnosti, nakoľko vie pomôcť uľaviť od ťažkostí rôzneho druhu.

S úctou vaša Marianna  


Tip pre vás:

Oslovili vás esenciálne oleje? Môžete sa s nimi stretnúť u mňa :) Dohodnite si termín konzultácie a rada vám o nich poviem viac - ako si ich objednávať s 25%-nou zľavou či budovať biznis. Prípadne si zájdite na Aroma masáž, kde ich aplikujem počas masáže.

Chcem sa objednať / Mám otázku

Zavolajte mi alebo napíšte, rada vám odpoviem

Marianna - Masáže a meditácie Nitra

Čermánske námestie 3, 94901 Nitra
(samostatný vchod od parkoviska)

+421 904 023 256 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu