Ako začať meditovať?

17.05.2019

V článku Prečo začať s meditáciou? ste sa mohli dozvedieť, aké benefity vám meditácia vie priniesť. Že sa pravidelným meditovaním stávame psychicky odolnejšími i fyzicky viac fit.

Keď sa povie meditácia, 

mnoho z nás si predstaví človeka sediaceho na zemi v lotosovom/tureckom sede, v pozadí hrá ezoterická hudba, má zapálenú vonnú tyčinku , sviečku a óm-uje. Nemusí to tak byť vždy. Je to len jedna z foriem, ako môžme praktizovať meditáciu.

Ja meditáciu veľmi často vykonávam aj v pohybe. Napríklad keď masírujem. Som plne prítomná, sústredím sa iba na človeka, ktorému masáž poskytujem a vnímam, čo sa v danej chvíli deje.

Prax v meditácií

Jednoduchý spôsob, ako obmedziť príval myšlienok počas meditácie, je sústrediť sa na svoj dych. Mám zatvorené oči, vnímam ako nosom či ústami nasávam vzduch, pozorujem ako mi vzduch okysličuje každú bunku tela, ako tým celé moje telo ožíva. Zároveň vnímam ako s každým výdychom odchádza z tela to nepotrebné, čo tam už nechcem a nepotrebujem mať.

Nádych.... a výdych.... Neskôr k dychu môžete pridať spievanie rôznych mantier, ktoré budú vo vašom vnútri rezonovať a vibrovať.

Ak vám vyššie spomínaný spôsob je zatiaľ nekomfortný, nezúfajte. Meditáciu môžete praktikovať aj inak. Keď napríklad umývate riad či vysávate. Sústredite sa pritom iba na samotnú činnosť, vnímate ako beriete tanier do ruky, pozorne z neho zotierate špinu, oplachujete vodou, odkladáte. Ak prídu myšlienky, pošlite ich ďalej.

Či už sa rozhodnete meditáciu vykonávať v sede, poležiačky alebo v pohybe a hnevá vás, ze vám neustále prichádzajú myšlienky a nedosiahli ste ešte stav kľudnej mysle bez myšlienok, je to v poriadku. Ak to zvládnete 5 sekúnd, výborne! Oceňte sa za to. Postupne to zvládnete aj dlhšie a budete spokojnejší.

Postupne budete meditovať aj pri bežných činnostiach a tie sa tak môžu stať špeciálnym rituálom pre vás v živote. 

S úctou vaša Marianna  


Tip pre vás:

Chcete sa naučiť byť tu a teraz v spokojnosti a harmónii?
Mám pre vás Skupinové meditačné stretnutia. Je to 6 na seba nadväzujúcich stretnutí. Skupina je otvorená, môžete prísť na ktorýkoľvek termín. Najväčší úžitok budete mať, keď sa zúčastníte všetkých tém v ucelenom cykle.

Chcem sa objednať / Mám otázku

Zavolajte mi alebo napíšte, rada vám odpoviem

Marianna - Masáže a meditácie Nitra

Čermánske námestie 3, 94901 Nitra
(samostatný vchod od parkoviska)

+421 904 023 256 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu